Roztomilá chlupatá mláďátka se prohání pod ledem

Úžasné fotografie mláďat tuleně bajkalského pořídil po několikaletém úsilí podvodní amatérský fotograf Dmitry Kokh (Дмитрий Кох). O svém úspěchu uvádí: „Bajkalští tuleni jsou velmi plaší, ale nikoliv mláďata! Samice něrp rodí v březnu ve sněhem pokrytých norách na ledu. Novorozená mláďata jsou pokryta bílou srstí, ještě neumí plavat a není možné se k nim přiblížit, aniž bychom jim neublížili. Za pár týdnů srst zešedne a mládě je připraveno zkoumat hlubiny jezera a kouzelný svět pod ledem.“ Něrpa (нерпа) je místní název tuleně bajkalského (Pusa sibirica, angl. Baikal seal). Nežije nikde jinde než v jezeře Bajkal. Jde o nejmenší druh tuleně. Dorůstá délky 1,1 až 1,4 metru a váhy 63 až 70 kg. Malé tělo je snazší uživit drobnou kořistí, takže i proto bajkalští tuleni jen kvetou. Celá populace čítá 80 až 100 tisíc jedinců, což odpovídá odhadované kapacitě jezera.

Bajkalští tuleni jsou velmi plaší - mládě na ledu

Bajkalští tuleni jsou jediným sladkovodním tuleněm

Některé další druhy tuleňů nacházíme i ve sladké vodě, jsou však součástí druhu, který žije i ve vodě slané. Bajkalští tuleni jsou jedinými tuleni, které nenajdeme mimo sladkou vodu. Samci jsou velmi málo odlišní od samic.

Bajkal

Jezero Bajkal (Oзеро Байкал) je nejobjemnější jezero světa s 23.615,39 km3 sladké vody. Obsahuje 22 – 23 % světových zásob povrchové sladké vody. Rovněž jde o nejhlubší a nejstarší jezero. V nejhlubším místě dosahuje 1.642 m a vzniklo před 25 až 30 miliony let. Povrch dosahuje 31.722 km2, což je asi 40 % rozlohy našeho státu. Kromě tuleňů ve vodě najdeme 65 druhů ryb, z nichž zhruba polovina jsou rovněž endemické druhy. Významnou součást stravy bajkalského tuleně představují rovněž endemické ryby rodu holoměnka (Comephorus). Jde o jediný rod čeledi holoměnkovití (Comephoridae) a zahrnuje pouze dva druhy, holoměnku bajkalskou a Dybowského.

https://www.dmitrykokh.com/

akademon.cz 20. prosince 2020: Bajkalští tuleni jen kvetou