Třetina světového bělužstva v pohybu

Třetina světové populace kytovců běluh severních tráví léto poblíž ústí řeky Churchill do Hudsonova zálivu. Nacházejí tam dostatek potravy a mělké vody chrání je a zejména jejich mláďata před dravými kosatkami. Hudsonův záliv v zimě uzavírá led, takže kosatky žijí více na severu, aby se mu vyhnuly. Jde o typickou sezonní migraci. V létě, když rozmrzne, běluhy táhnou k jihu ve velkých počtech. Tažení zhruba 55 tisíc kytovců probíhá právě v těchto dnech. Vidíme ho na následujících videích, pořízených kamerami výzkumného plavidla Delphi, což je zkratka z latinského pojmenování Delphinapterus leucas. Video z palubní kamery vidíme zde:

Jak běluhy táhnou k jihu viděno podvodní kamerou téhož plavidla


Stephen Petersen, ředitel pro ochranu a výzkum v kanadské Assiniboine Park Conservancy, uvádí: „Chceme zajistit monitorování, abychom se dozvěděli, pokud se objeví hrozby nebo pokud se populace změní, než nastane kritická situace.“

Běluha severní

Běluha severní (Delphinapterus leucas, angl. beluga whale) je ozubený mořský savec řádu kytovců (Cetacea), čeledi narvalovitých (Monodontidae). Je jediným druhem rodu běluha. Žije v severních mořích, takže pokud běluhy táhnou k jihu, tak jen kousek. Vplouvají i do velkých sibiřských řek anebo do americké řeky Svatého Vavřince. Dříve žili i v moři Baltském. Jak jméno běluha napovídá a na videích vidíme, naprosto typické je pro ně bílé zbarvení. Živí se živočišnou potravou, jejíž přesné složení závisí na lokalitě, v níž zrovna plavou. K orientaci při špatné viditelnosti využívají echolokaci ultrazvukovými vlnami, které vnímají až do 200 kHz, což je desetkrát více než lidé. Jako akustické zrcadlo jim slouží tukový útvar na hlavě, podobně jako vorvaňům. Běluha dorůstá délky 5,5 metru a hmotnosti 1.600 kilogramů. Samci jsou o něco větší než samice. Nahoře na obrázku vidíme samici běluhy s mládětem, foto https://www.flickr.com/photos/iwona_kellie/, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons.

https://www.livescience.com/beluga-cam-whales-migrate

akademon.cz 9. srpna 2020: Složitost společnosti běluh připomíná lidi