Rozžhavený písek ohřeje vodu

První pískový sklad energie vyrostl ve finské elektrárně ve Vatajankoski. V silu najdeme 100 tun obyčejného písku, který odporovými dráty elektřina vyhřeje až na 500 °C. Instaloval ho finský startup Polar Night Energy. Kdykoli se objeví nepotřebná nebo levná elektřina, míří rovnou do topných článků pískového sila, kde teplo zůstane několik měsíců. Prostě nadbytečnou elektřinu strčte do písku. V případě potřeby ho lze využít k ohřevu vody k topení či užití. Schéma zapojení pískového sila je na obrázku nahoře a můžeme ho shlédnout na tomto videu. Písek je levný a technologie žádný nespotřebuje. Nezměněný zůstane i po letech. Zařízení začne plně fungovat během letošního roku. Může pracovat při teplotách až do 1.000 °C při zahřívání výkonem 100 kW. Celková kapacita je 8 MWh.

Písek

Písek je zrnitá hornina, kterou převážně tvoří oxid křemičitý SiO2. Ten vydrží opravdu hodně. Nevýhoda je nezbytný velký objem, takže písková sila se hodí spíš pro menší osady. Ve velkoměstech se s nimi sotva potkáme. Díky nízké ceně písku, což je běžný materiál, je oproti elektrochemickým článkům zařízení za hubičku.

Strčte elektřinu do písku, vydrží tam dlouho.

Markku Ylönen, jeden ze dvou spoluzakladatelů společnosti Polar Night Energy, říká: „Kdykoli dojde k velkému nárůstu množství dostupné zelené elektřiny, chceme ji dostat do úložiště opravdu rychle.“ Překvapující je vysoká účinnost procesu, která se blíží 99 % podle údajů dodavatele technologie. Kapacita úložiště může dosáhnout 20 GWh, výkon až 100 MW. Životnost zařízení je značná, minimálně desítky let. Energie lze ukládat na dobu, která se pohybuje v rozmezí hodin až měsíců. Vše běží automaticky a při výrobě není zapotřebí využívat žádné toxické materiály. Náklady činí do 10 eur na kWh kapacity. Silo lze samozřejmě vybudovat i pod zemí, ale ve velkoměstech už bývá těsno i tam. Poloprovoz o kapacitě 3 MWh funguje už nějakou dobu ve finském Tampere. Polar Night Energy tam celou technologii testuje.

https://polarnightenergy.fi/