Z vody ven a hned zas šup do vody

Velmi zajímavou fosilii nalezli paleontologové v ledových pustinách Ellesmerova ostrova Kanadského arktického souostroví. Na první pohled nevypadala nijak zvláštně, jen další příslušník podtřídy Tetrapodomorpha, živočichů, kteří při přechodu ryb z moře na souš už zvládali pohyb v zavodněných blátivých oblastech při pobřeží. Proto trvalo dlouhých 16 let, než fosilii nalezenou roku 2004 začal někdo zkoumat. Překvapení přinesla až důkladná počítačová tomografie ploutve ukryté uvnitř kamene. Stavba kostí se podobala živočichům znalým pohybu po souši. Ale šlo o ploutev umožňující pohyb ve vodě, byť dosti odlišnou od ploutví rybích. Rovněž celá kostra není dostatečně mohutná, aby mohla podpírat tělo při pohybu po souší. Jediný možný závěr je, že Qikiqtania wakei, jak zní její jméno, okusila pevnou zemi, aby se vrátila zpět do oceánu.

Qikiqtania se vrátila zpět do oceánu

Jak Qikiqtania wakei vypadala, vidíme nahoře na obrázku, kde plave ve středu. Dorůstala tak jednoho metru. Dole a za ní je její větší blízký příbuzný Tiktaalik roseae, který na pevné zemi zůstal, obr. Alex Boersma. Pojmenování Qikiqtania pochází z inuitského Qikiqtaaluk nebo Qikiqtani, což je jméno oblasti, odkud fosilie pochází. Druhové jméno wakei nese na počest Davida Wakea, významného evolučního biologa z University of California, Berkeley. Fosilie pochází ze svrchního devonu, je tak 365 milionů let stará, kdy se vrátila zpět do oceánu. První autor publikace Thomas A. Stewart z Pennsylvania State University doplňuje: „Do této části historie obratlovců úplně nevidíme. Nyní začínáme odhalovat její rozmanitost a získávat smysl pro ekologii a jedinečné adaptace těchto zvířat. Je to víc než jednoduchá transformace s omezeným počtem druhů.“ Qikiqtania wakei, jediný příslušník rodu Qikiqtania, patří mezi dravce. Kořist nasával do tlamy, kde se o ni postaraly řady zubů.

Stewart, T.A., Lemberg, J.B., Daly, A. et al. A new elpistostegalian from the Late Devonian of the Canadian Arctic. Nature (2022). https://doi.org/10.1038/s41586-022-04990-w, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/