Autorem projektu akademon je RNDr. Ondřej Dvořák, CSc. a k založení tohoto webu plném vědeckých informací ho motivovala událost z roku 2001. V daném roce přinesla média zprávu, že vědci zpomalili rychlost světla. Chyběla v ní ovšem klíčová informace, zda jde o rychlost světla ve vakuu nebo v hmotě. Světlo prolétající různým hmotným prostředím je o vždy o něco pomalejší než ve vakuu. Za těchto okolností by šlo vcelku o banální informaci. Zpomalení rychlosti světla ve vakuu by ovšem znamenalo fundamentální objev, který převrací naše představy o Vesmíru a prostoru. Další kroky popisuje RNDr. Ondřej Dvořák, CSc následovně:

„Abych se to dozvěděl, pracně jsem vyhledal původní vědeckou publikaci. Šlo o první možnost, takže Vesmír zůstal ve svých kolejích. Tehdy mi přišlo na mysl, že by bylo fajn, kdyby vznikla webová stránka, kde by tak důležité informace nechyběly. A tak vznikl Akademon. A pak mě to také baví!”

Hlavní předností projektu akademon je, že všechny aktuality vznikají z primárních zdrojů, kterými jsou recenzované vědecké publikace či webové stránky předních světových univerzit. Nejedná se tedy pouze o recyklované kusy textu psané a přeložené bez pochopení problematiky. Čtenáři na akademonu najdou vždy více podrobností, důkladnější popis a zasazení do souvislostí.

Webová stránka Akademon.cz je navíc archivována Národní knihovnou České republiky a ISSN 1214-1712

 

JAK PŘEDPLATIT?

VÝHODY PŘEDPLATNÉHO