fbpx

Akademon – pravidelný přísun ověřených aktualit o vědě, jak mění Náš život a svět

Akademon – pravidelný přísun ověřených aktualit o vědě, jak mění Váš život a svět

Akademon

Technologie a technika

Zajímají vás nejnovější technologie a technika? Pravidelně pro vás připravujeme čerstvé objevy a zajímavosti. Při jejich tvorbě čerpáme z vědeckých publikací a osvědčených zdrojů.

Obor technologie se soustředí na tvorbu i zdokonalování a zavádění nových výrobních procesů. V českém jazyce máme pro tyto účely slovo vymoženost. Dle odvětví se jedná například o postupy mechanické, elektrotechnické, elektronické, jaderné, fyzikálně-chemické, chemické, biochemické a potravinářské.

Rozdíl mezi technologií a technikou

Mezi lidmi často dochází k zaměňování pojmů technologie a technika. 

Význam “techniky” je hlavně prostředek pro konání činnosti. Spojuje tak stroje, zařízení, vybavení, apod. Slovo technika se také používá v případě označení jednodušších operací prováděných ručně nebo s jednoduššími stroji. 

Význam „technologie“ je samotný proces konání činnosti a používá se tak jako označení pro vědní obor. Jedná se tak o technologie výroby oceli, technologie zpracování masa a technologie těžby dat. Slovo technologie je naopak používáno pro složitější operace, jež bývají prováděny průmyslově.

Věděcké články na téma technologie a technika

Stále větší roli hrají drony

Stále větší roli hrají drony

Jak ukázala nedávná druhá válka o Náhorní Karabach, stále větší roli hrají drony a moderní pozorovací přístroje. Právě bezpilotním letounům použitým k navádění palby se přičítá významný podíl na vítězství Azerbájdžánu. Ukrajinský průzkumný dron Gekata je nejspíš reakcí na zkušenosti z této války.

Tento obsah uvidíte, pouze pokud máte předplatné na 1 rok.
Přihlásit Objednat

číst více
Strukturovaný inkoust tvořený dvěma druhy uhlíku

Strukturovaný inkoust tvořený dvěma druhy uhlíku

Vodivé inkousty pro tištěnou a ohebnou elektroniku obsahují kvůli vodivosti velké množství práškových kovů, které nejsou zrovna levné. Možnost nahradit je práškovým uhlíkem se přímo nabízí. Problém je, že vodivost uhlíku pro toto využití je příliš malá. Kovy vodí výrazně lépe.

Tento obsah uvidíte, pouze pokud máte předplatné na 1 rok.
Přihlásit Objednat

číst více

Společnost Artin s.r.o. podporuje akademon

Rubriky

Předchozí měsíce

Nejnovější komentáře