Životní prostředí je vše kolem nás. Veškeré prvky spolu navzájem interagují a ovlivňují život nás lidí i všech organismů. Mezi hlavní složky životního prostředí patří ovzduší, voda, půda, horniny, organismy, ekosystémy a energie. Na akademon.cz se věnujeme zajímavostem, poznatkům a výzkumům například z oboru ochrany prostředí, zemědělství, ptactva, vulkánů nebo klimatologie.
Hlavní předností projektu akademon je tvorba aktualit z primárních zdrojů, kterými jsou recenzované vědecké publikace nebo webové stránky předních světových univerzit. Autorem příspěvků je RNDr. Ondřej Dvořák, CSc., jehož cílem je popularizace vědy a její zpřístupnění široké veřejnosti.
Vědecké články na téma životní prostředí
Nejde o impaktní kráter
Na první pohled vypadá kruhový útvar na obrázku nahoře jako impaktní kráter. Ale jen na první pohled, ve skutečnosti nejde o impaktní kráter
Obnovitelné zdroje mají oběti mezi netopýry
Jeden rotor větrné elektrárny zabije v průměru o něco více než jednoho netopýra měsíčně. Turbíny vodních elektráren zabijí nebo velmi vážně poraní každou pátou rybu, která se snaží proplout kolem.
Neznámý ostrov vystoupil z ledu
Během více než posledních třiceti let se kvůli ústupu ledu v moři vylouplo něco, co je nejspíš dosud neznámý, bezejmenný ostrov.
Přírodní hnojiva zeleninu kontaminují
Poskytuje organické zemědělství zdravější produkty nebo jde jen o marketing? Na 32. evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních chorob zazněl zajímavh příspěvek o patogenních mikroorganismech na biozelenině.
Vlna odplavila mnohatunové balvany
Nejsilnější známé zemětřesení zatřáslo chilským pobřežím před 3.800 roky
Zemětřesení, které postihlo severní část dnešního Chile, bylo možná ještě o malinko silnější než největší zaznamenané zemětřesení.
Proč je duha obráceně?
Duha je obráceně, protože nejde o duhu, ale o halový jev zvaný cirkumzenitální oblouk.
Oblačné systémy okem nerozeznáme
Na satelitním snímku nahoře vidíme hned dva zajímavé meteorologické jevy. Pokud je rozeznáte, napište! První z nich jsou dva aktinoformní oblaky.
Pampeliška inspirovala plachtící senzor
Jednoduché udělátko, které umožní vytvořit jedním vrzem rozsáhlé venkovní senzorové pole, vzniklo na základě inspirace padáčkem semene pampelišky.
První oběť výbuchu před 3.600 lety
Exploze sopky Thera v Egejském moři před 3.600 lety byla pořádná šlupka. Šlo o jeden z největších sopečných výbuchů, které lidstvo zažilo. Byl čtyři až pětkrát mocnější než proslulý výbuch sopky Krakatoa v Indonésii v roce 1883.
Pod ledem nacházíme podivuhodné věci
Výzkumný ledoborec Polarstern na své plavbě Severním ledovým oceánem pomocí vlečné kamery odhalil neobyčejné prosperující společenství mořských hub.
Denně přibývají nové satelitní snímky Země
Shromažďováním všech možných satelitních snímků Země se věnuje již dvacet let webová stránka NASA Earth Observatory. Výhodou je, že na stránce je k dispozici interaktivní mapa Zeměkoule,
Gravitační pole prozradí ropu a plyn
Nová ložiska ropy a zemního plynu pomůže odhalit gravitační pole Země, ale není to snadné.
Tajemný satelitní listopadový snímek
Rozřešení hádanky, co je na tajemném listopadovém snímku.
Australské požáry pohnojily fytoplankton
Požáry nebývalého rozsahu, které zachvátily Austrálii v letech 2019 – 2020, vytvářely mračna aerosolů s nečekanými důysledky.
Africké horské lesy rostou překvapivou rychlostí
Mnohem více uhlíku, než se vědci domnívali, pohlcují stromy v Africe. Tropické africké horské lesy rostou překvapivou rychlostí.
Kdo objevil Antarktidu?
Ke třem možným evropsko-americkým objevitelům Antarktidy přibyli ještě dva polynéští.
Slanomilné mangrovníky tam nemají růst
Hluboko v guatemalské džungli na poloostrově Yucatan narazíme na břehu řeky San Pedro na rozsáhlý mangovníkový porost, který by tam vůbec neměl růst.
Obrovská skála kmitá na dvou frekvencích
Nicméně existují skalní útvary, které se pohybují pěkně svižně, i když to pouhým okem nezaznamenáme.
Gravitační vlny vyvolané probíhajícím výbuchem sopky
Na obrázku vidíme gravitační vlny vyvolané probíhající erupcí sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma v Kanárském souostroví. Jsou to ty soustředné oblačné skoro kružnice se sopkou ve středu.
Pevnina se dočasně posunula k severu
Jaké bylo překvapení členů polární expedice Kodaňské univerzity, když stanuli na ostrově, který leží severně od dosud nejsevernějšího známého ostrova Oodaaq.
Nejnovější komentáře